Internauti danas slave 25 godina pretraživanja Interneta

Na današnji dan 1991. godine, Tim Berners Lee je prvi put omogućio pristup World Wide Web-u svima izvan CERN-a i tako nas sve pretvorio u Internaute, odnosno u Internet astronaute, to jest korisnike Interneta.

Iako je internet postojao još od 1969. godine za službene namene državnih institucija, na današnji dan 1991. godine javnost je prvi put dobila pristup World Wide Web-u koji je osmislio Tim Berners Lee na CERN-u. Treba napomenuti razliku između interneta i WWW-a. Internet je nastao sa ciljem povezivanja državnih institucija još 1969. godine, i odnosi se na mrežu kojom su se između državnih organa prenosile osetljive informacije, dok je World Wide Web prostor na toj mreži gde se čuvaju informacije poput internet stranica i raznih dokumenata.

Dan internauta

foto credit fossbytes.com

Sve je počelo kada je Tim Berners Lee, zaposlen u CERN-u, kreirao ličnu bazu ljudi i softverskih modela uz primenu hiperteksta, u kojoj je svaka stranica povezana sa već postojećim. Nakon desetak godina razvoja,  Tim Berners je 1989. godine predložio i povezivanje ovog projekta sa informacionim sistemom koji bi fizičarima na raznim stranama sveta omogućio svojevrsno umrežavanje, a time i lakšu saradnjua. Samo godinu dana kasnije, odnosno 1990. godine nastali su HTTP, URL, prvi internet pretraživač, serveri i prve internet stranice najsličnije onima koje danas poznajemo.

Prva internet stranica aktivirana je 6. avgusta 1991. i u funkciji je do danas. Ona je tada bila vidljiva samo zaposlenima u CERN-u, i sastojala se od detaljnih informacija šta je zapravo WWW. Na današnji dan, Tim je mogućio pristup ovoj stranici i civilnom stanovništvu, odnosno svim građanima koji su imali pristup internetu. Tek dve godine kasnije, 1993. je odlučeno da će osnovni kod za objavljivanje stranica biti besplatan.

 

 

 

Please follow and like us:

Advert

Pin It