Razvijen ultratanki uređaj koji prikuplja elektricitet od ljudskog pokreta

Ultratanki sistem za prikupljanje energije, koji je razvijen na Univerzitetu Vanderbilt u Sjedinjenim Američkim Državama, ima potencijal da puni mobilne telefone, uređaje za praćenje i druge elektronske uređaje, a energiju prikuplja od kretanja, kao što je hodanje, mahanje, čak i sedenje.

Baziran na baterijskoj tehnologiji i napravljen od slojeva crnog fosfora, uređaj generiše male količine struje kada je savijen ili pritisnut.

Image: Vanderbilt University

„U poređenju sa drugim pristupima koji su dizajnirani da sakupljaju energiju od ljudskih pokreta, naš metod ima dve prednosti,“ rekao je asistent profesora Keri Pint.

„Materijali su dovoljno mali da budu impregnirani u tekstil, a da ne utiču na izgled ili osećaj tkanine i mogu izvući energiju iz pokreta koji su sporiji od 10Hz u čitavom nizu niskih frekvencija koje odgovaraju ljudskim pokretima.“

Prema istraživačima, izvlačenje korisne energije od takvih niskih frekventnih kretanja se pokazalo kao ekstremni izazov. Brojne istraživačke grupe razvijaju uređaje za skupljanje energije koji su bazirani na piezoelektričnim materijalima koji pretvaraju mehaničko naprezanje u električnu energiju.

Međutim, ovi materijali često najbolje funkcionišu na frekvencijama većim od 100 Hz. To znači da postižu ograničene efikasnosti za manje od 5 do 10% čak i pod optimalnim uslovima.

„Naš uređaj za prikupljanje energije je programiran da radi preko 25% efikasnosti u idealnoj konfiguraciji uređaja, a što je najvažnije sakuplja energiju tokom celog trajanja čak i sporog pokreta čoveka,“ rekao je Pint.

Inženjeri su otkrili da savijanje njihovih prototipnih uređaja proizvodi čak 40µW/ft2 i može održati generisanje struje tokom celog trajanja kretanja brzine od o,o1Hz.

Aplikacije uključuju napajanje odeće impregnirane sa LCD ekranima koji omogućuju korisnicima da menjaju boje i obrasce pokretima presvlačenja prsta preko smart telefona.

Pint takođe veruje da postoje potencijalne aplikacije za njihov uređaj izvan sistema napajanja. „Kada je ugrađen u odeću, naš uređaj može pretvoriti ljudske pokrete u električni signal sa visokom osetljivošću koji bi mogao da obezbedi istorijski rekord naših pokreta. Ili se odeća koja prati naše pokrete u 3D-u može integrisati sa tehnologijom virtuelne realnosti.“

Izvor: New Electronics

Please follow and like us:

Advert

Pin It