Oružje koje se “download-uje” sa interneta postaje stvarnost?

Agencije za sprovođenje zakona i političari strahuju od oružja koja se preuzimaju sa interneta. Svako može da preuzme planove sa interneta i iskoristi jeftini 3D štampač kako bi odštampao oružje. Additive manufacturing (proizvodnja 3D štampačem, dodavanjem slojeva) bi demokratizovala proizvodnju malog naoružanja.

I čini se da se ti strahovi pretvaraju u realnost.

Image: ZDNet

Dostupne su 3D dizajnerske datoteke za oružja, ali pretnja ne dolazi od jeftinih 3D štampača, jer mogu proizvesti niskokvalitetno oružje, obično od plastike. To se preciznije odnosi na kompjuterski kontrolisane metalostrugarske mašine, čije su cene padale poslednjih godina, a one proizvode visokokvalitetne delove metala.

Ova zapažanja su bila otkrivena tokom rasprave o potencijalnoj pretnji 3D štampanog oružja na petoj Međunarodnoj konferenciji o sajber kriminalu i računarskoj forenzici u Australiji.

Jedan od delegata konferencije koji radi u policiji rekao je da je pristup digitalnim dizajnerskim fajlovima za oružje problem za njih, a ne dostupnost tehnologije koja se koristi za proizvodnju oružja.

„Videli smo veću proizvodnju kroz nabavljene stvari u metalnoj nego u plastičnoj industriji, a pošto je relativno pristupačno doći do strugova, onda svako može da napravi oružje,“ rekao je. „Prigušivači su izgrađeni u velikom broju i to iz digitalno preuzetih planova.“

Na konferenciji je održana prezentacija istraživanja dr Angele Dali, specijalistkinje za regulaciju novih tehnologija i njene koleginice dr Monike Man, kriminološkinju specijalizovanu za transnacionalnu policiju. Njihova istraživanja dovela su do zaključka da je do sada stvarna prevalencija 3D štampanog oružja bila niska, ali da se to brzo menja.

„Koliko znamo, nema slučajeva sa 3D štampanim pištoljem koji se koristi za započinjanje bilo kakvog zločina u Velikoj Britaniji ili na međunarodnom nivou,“ rekla je Dali na konferenciji.

Ranijih godina je uhapšeno više osoba u Australiji za koje se sumnjalo da poseduju digitalne planove za izradu oružja, ali su oni uhapšeni zbog umešanosti u druge kriminalne radnje. Jedina osoba koja je završila u pritvoru zbog 3D štampanog oružja je Yoshitomo Imura. Imuru su uhapsile japanske vlasti u maju 2014. godine, jer je kreirao oružje koje je nazvao „ZigZag“ i objavio video na Youtube-u kako bi pokazao mogućnosti pištolja. Osuđen je dve godine zatvora.

Izvor: ZDNet

Please follow and like us:

Advert

Pin It