Holandski studenti razvili sopstveni biorazgradivi automobil

Biološki razgradivi automobil, napravljen od šećera, koji može dostići brzinu od 80 kilometara na sat, napravili su studenti iz Holandije, a pronalazači kažu da bi to mogao biti sledeći korak u ekološkoj motorizaciji.

Lagani električni automobil, napravljen je od smole koja je dobijena od šećerne repe i pokriven je listovima lana iz Holandije.

„Samo točkovi i sistemi za suspenziju nisu napravljeni od bioloških materijala,“ rekao je Yanic van Riel, jedan od programera tima TU/Ecomotive na Tehnološkom univerzitetu u Ajndhovenu.

Struktura automobila koji su nazvali Lina ima sličan odnos težine kao stakleno vlakno i teži samo 310 kilograma.

Ali prototip još nije prošao testiranje u slučajevima sudara, jer se materijal „neće savijati poput metala, već će pući,“ rekao je vođa tima Noud van de Gevel.

 

Zahtevi za smanjenje zagađenja vazduha i suzbijanje klimatskih promena doveli su autokompanije do alternativnih dizajna, ali većina njih još uvek zahteva veliku količinu energije.

„Energija koja se čuva tokom vožnje se sada troši u fazi proizvodnje,“ rekao je Van de Gevel.

Tim TU/Ecomotive planira da testira vožnju Linom kasnije ove godine, nakon što dobije zeleno svetlo od strane Holandske agencije za vozila.

Izvor: Reuters

Please follow and like us:

Advert

Pin It