Kako prepoznati Twitter bota

Profili botova su postali veoma učestali problem na Twitteru, jer se mogu koristiti za spamovanje vesti i politički uticaj svuda u svetu. Ali kako su se kompanije i određene grupe potrudile da potisnu navalu botova, pokazalo se da je izuzetno teško da se na jednostavan način identifikuju ovakvi profili.

Novi sistem koji je nazvan Botometer, kreirali su istraživači sa Univerziteta Indijana i Nortistern univerziteta, savršen je primer zbog čega je tako. Sistem proučava preko 1000 faktora, od samih tvitova (uključujući metadapodatke o tome kako i gde su objavljeni) u sastavu pratilaca. „Koristimo širok spektar signala za izračunavanje rezultata,“ rekao je Onur Varel, istraživač sa Nortistern univerziteta koji je radio na projektu. „U zavisnosti od ponašanja korisnika, mogu se otkriti različiti tipovi funkcija.“

Raniji rezultati su bili alarmanti. Međutim, kako Varel tvrdi, važno je da je sistem dovoljno precizan da bi jasno prosudio. Sistem je i dalje u procesu unapređivanja, a tim aktivno traži više podataka za Bot Repository sistem, prenosi The Verge.

Istovremeno, Varel je rekao da sami botovi postaju sve sofisticiraniji i znatno postaje teže otkriti ih, otkad je počeo da ih proučava 2011. godine. „Postajemo sve bolji u kreiranju botova, ali ne i dovoljno brzi da držimo korak sa njima.“

Kako je objavio BotOrNot, postoji 10 načina da korisnici prepoznaju bota:

  1. Lažnjaci su intelektualci – skoro svi korisnici Twittera dodaju profilne slike, botovi ne; nije svaki intelektualac bot, ali je ovo jedan od najčešćih znakova.
  2. Prazna biografija – profil bez informacija na Twitteru može značiti da je korisnik lenj ili ne želi da otkriva detalje o sebi, ali ovo je uglavnom signal da je profil lažan.
  3. Ponavljajući ili duplikati tvitova – ako je stream korisnika popunjen sa istim ili sličnim tvitovima, najčešće je bot u pitanju.
  4. Drugačije ime korisnika u odnosu na URL  – lako je prepoznati bota koji koristi URL adresu koja se razlikuje od imena na profilu
  5. Nelogični tvitovi – mnogi lažni profili objavljuju nasumične misli koje apsolutno nemaju nikakav smisao.
  6. Nema aktivnosti na profilu godinama
  7. Profil prati 2.001 osoba – na Twitteru postoje određena ograničenja koja se tiču praćenja, npr – moguće je pratiti 2.000 ljudi; da bi korisnik mogao da prati više od 2.000 ljudi, morao bi on da ima najmanje 2.000 pratilaca, pre nego što premaši granicu od 2.001; botovi nisu dovoljno pametni da upravljaju svojim praćenjima, pa se mnogi profili „zaglavljuju“ na 2.001 pratiocu.
  8. Neobična količina tvitova
  9. Ne komuniciraju sa drugima
  10. Nizak broj pratilaca
Please follow and like us:

Advert

Pin It