Robot “Rubiko” im doneo medalje

Učenici iz banjalučke OŠ “Aleksa Šantić” programirali robota koji slaže Rubikovu kocku. Uzor im Nikola Tesla, a upravo su na “Tesla festu” u Novom Sadu osvojili drugu nagradu

Filip Dragojlović, Bojan Pavić, Andrej Ševa i Ivan Koščica, učenici su devetog razreda Osnovne škole “Aleksa Šantić” iz Banjaluke, koji su 2015. godinu zapamtili po mnogobrojnim nagradama na sajmovima inovacija, od Novog Sada, preko Zagreba, do Banjaluke.
Ova četvorica darovitih i kreativnih učenika programirala su robota koji za nešto manje od četiri minute slaže Rubikovu kocku, a za svoj izum gde god da odu osvoje neku od medalja.

Filip, Bojan, Andrej i Ivan

Filip, Bojan, Andrej i Ivan

– Uzor nam je Nikola Tesla – gotovo uglas govore ovi dečaci, a upravo na “Tesla festu 2015” u Novom Sadu osvojili su drugu nagradu, koju je primio njihov robot kojeg su nazvali “Rubiko”.

Filip, Bojan, Andrej i Ivan su, a kako bi bilo drugačije, odlični učenici, a osim tehnike, najviše ih interesuje informatika i svoju budućnost vide u nekoj od tih oblasti.

– Robot od lego kockica, kojeg je naša škola dobila kao donaciju iz SAD, ima mogućnost izvođenja nekih operacija, ali smo mi želeli da mu damo zadatak koji nema u svom opisu, a to je slaganje Rubikove kocke – objašnjava Filip, dok Andrej, Bojan i Igor dodaju da je za tako nešto bilo potrebno promeniti algoritam, kako bi robot izborom boja izvršio programski zadatak i što pre pronašao rešenje za slaganje Rubikove kocke.
– Inovacija mladih Banjalučana, na svim sajmovima inovacija obavezno “opčini” mlađe, dok su, oni nešto stariji i ozbiljniji, zainteresovaniji za još jednu inovaciju učenika iz ove škole Aleksandra Ćurguza, a to je pancirna ploča koja štiti od metaka. I ovaj izum je poneo niz nagrada na sajmovima inovacija, a najviše interesovanja za njegovu inovaciju pancirne ploče pokazali su predstavnici nekih ruskih i bugarskih firmi – priča za “Novosti” Tatjana Medarević, nastavnica tehničkog obrazovanja u OŠ “Aleksa Šantić”.

Pod njenim stručnim nadzorom su i nastale ove inovacije, a nastavnica je imala odlučujuću ulogu u razvijanju kreativnosti kod ovih učenika.

Robot Rubiko Banja Luka 1

– Radili su najmanje 30 sati sa robotom, kako u toku nastave, tako i posle nje, i eto, njihova upornost se na kraju isplatila – kaže nastavnica Medarević i ističe da je danas teško privoleti decu da urade nešto kreativno i da je jako teško podstaći ih da sami dođu na neku ideju, s čim se svakodnevno susreće.
– Moj princip je da sa njima mnogo razgovaram na času. Kod mene uče osnove tehnike, ali nam sve otežava nastavni plan prema kojem imamo samo jedan čas tehničkog obrazovanja nedeljno – kaže nastavnica Tatjana Medarević i ističe da sa učenicima radi i tako što ih upućuje da pronađu neki pokvaren uređaj u svojoj kući i da pokušaju da nađu način kako da ih poprave.

PREVAZIŠLI I MAĐARSKOG INŽENjERA
Originalna ideja o robotu koji slaže Rubikovu kocku u stvari je ideja jednog mađarskog inženjera, otkrivaju nam Filip, Andrej, Bojan i Ivan, ali su oni primetili da se program koji je za robota osmislio mađarski inženjer u praksi nije pokazao kao najbolji.
– Onda smo mi došli na ideju da unapredimo tu ideju i najpre sastavimo robota, a potom i programiramo program koji radi na principu algortima, koji bismo prilagodili robotovim mogućnostima – pričaju banjalučki mladi inovatori.

Izvor i foto

Please follow and like us:

Advert

Pin It